DİNARBEY KÖYÜNE ZİYARET…
 
Yedisu Kaymakam Sayın Salih KALKAN, Kurum Amirleri ile birlikte 07.03.2017 Salı günü Yedisu ilçesine bağlı Dinarbey Köyü ve mezralarını ve özellikle yaşlı ve hasta aileleri ziyaret edip halkın talep ve ihtiyaçları yerinde tespit edildi.
İlçenin doğusunda Yedisu-Karlıova yol güzergahında bulunan Dinarbey Köyünün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde elektrik, telefon, içme suyu, ulaşımı mevcuttur. Dinarbey Köyünde 77 nüfus, 14 hane ve Karşı Dinarbey Mezrasının bulunduğu,  2016 yılında yapılan çalışmalarda 6 Konut, 2 Ahır tespit edilmiştir.
            Dinarbey Köyü Kalesi; 3386 Sayılı yasa ile değişik 2863 Sayılı yasa gereğince “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 31.05.2008 tarih ve 973 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. Yedisu İlçe Merkezine kuş uçuşu 13 km mesafede bulunan Dinarbey Köyüne yaklaşık 1 km doğusunda yükselen tepe birbirinin devamı olan iki tepe şeklindedir. Düzgün yontulmuş büyük blok taşlarından oluşan temel kalıntılar dışında bol miktarda seramik buluntusu tespit edilmiş olup devetüyü rengi ve siyahını renkte olanlar ağırlıktadır. Kaçak kazı izleri her iki tepede görülmekte olup Kuzey Tepe de yakın dönemde kullanıldığı anlaşılan mevzi çukurları olduğu görülmüştür.
Malkoç Yaylası; yürek uçuran uçurumun yamacında, arkasındaki tepeye sıkıca tutunmuş gibi görünüyor karşıdan bakıldığında… Dinarbey Köyü… bir zamanlar viraneye dönmüş, şimdi ise hayatın yaşandığı evlerin arasına girdiğimizde bayram havası adeta kol geziyordu. Uzaktan uzağa meleyen mor koyunların, yayladan yaylaya öten kuşların sesleri  vardı.. Salınan söğütlerin arasından, yaşlı ve kimsesiz Fatma ANDAĞ Teyze’ nin bacasında kıvrım kıvrım tüten dumanı çıkmakta… ince  ince… Taş, ahşap ve kerpiçten yapılı binada pencere aralarında bizleri seyreden ve daha sonra bir hürmet ve ihtiramla buyur edip içeriye alan, sevgi ve şefkatle her türlü izzet ü ikramda bulunan Anadolu insanı ile tanıştım.. Dinarbey Köyünde…
Dinarbey Köyü Muhtarı Daimi BAKAR; Sayın Kaymakamımız, Komutanımız ve Kurum Amirlerimiz Dinarbey Köyümüze gelerek bizleri ziyaret etmeleri “Devletin Sıcak Yüzünü” halka gösterip, halkın içinde olduğu izlenimini vererek halkımızın Kaymakamına ve devlete karşı gelebilecek her türlü tehlikeye göğsünü siper edeceğini, soğuk bir  kış gününde köyümüze yapılan bu ziyaret vesilesi ile Kaymakam Salih KALKAN ve beraberindekilere teşekkür ettiğini belirtmiştir.
Köy sorunlarını dinleyen Kaymakam Salih KALKAN; Köyümüzde yaptığım incelemede; yaşlı ve hasta vatandaşlarımızın sorunlarını öncelikle çözüme kavuşturulacağını, Dinarbey Köyümüzün sorunlarını not aldıklarını ve ilgili birimlere iletileceğini ve de takipçisi olacağın, özellikle Malkoç Yaylasını içme suyuna kavuşturulacağını belirten Kaymakam Salih KALKAN vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamalarını temin için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceklerini, köyde uzun süreden beridir dargın olan yeni Muhtar Daimi BAKAR ile eski Muhtar Metin ÇELEMİ’ barıştıran Kaymakam KALKAN; bundan böyle gittiğim her köyümüzde dargın vatandaşlarımızı barıştıracağını belirtti.”
FOTOĞRAF GALERİSİ