GÜZGÜLÜ KÖYÜNE ZİYARET…
 
 
Yedisu Kaymakamı Sayın Salih KALKAN, Kurum Amirleri ile birlikte 28.02.2017 Salı günü Yedisu ilçesine bağlı Güzgülü Köyü ve Mezralarını ve Köy İlkokulunu ziyaret edip, 2010 yılında faaliyete giren Cem Evi ve Kültür Merkezi' nde vatandaşların sorunlarını dinleyip  köy Muhtarlığından bilgi aldı.
İlçenin güneybatısında bulunan Güzgülü Köyünün eski adı “Arnes” tir.     En eski yerleşim birimlerimizdendir. Köyün merkezinde eski bir “kilise” bulunmaktadır. Kabaoluk Mahallesi-Akımlı Köyü ile komşu olup, Şeytan Dağlarının eteğinde yer almaktadır. En büyük köylerimizdendir. Köyde İlkokul, elektrik, telefon, içme suyu, ulaşımı mevcuttur. Tarım, hayvancılık başlıca geçim kaynağıdır. Güzgülü Köyünde başlıca elma, armut ve ceviz yetiştirilmektedir. Güzgülü Köyünde 241 nüfus, 40 hane ve Harmanlı-Yurtiçi-Güleç-Göl-Çaltepe-Alikotan-Dursun mezralarının bulunduğu, köyde709 büyük baş, 1135  küçük baş, 20  Arı Kovanı bulunmaktadır. Kullanılabilecek tarım arazisi 1343,343 dekardır. Köyde Cem Evi ve Kültür Merkezi bulunmaktadır. Peri çayında yaygın olarak balık avlanılmaktadır. Köydes Programında şebekeli içme suyu hizmete sunulmuştur. 12 adet afet konutu mevcuttur. 2016 yılında yapılan çalışmalarda 6 Konut, 3 Ahır tespit edilmiştir.Güzgülü Köyü İlkokulunda 4 öğrenci bulunmaktadır.
          Güzgülü Köyünde 106 ada 2 parselde bulunan, “Güzgülü Köyü Kilisesi” 2863 sayılı yasa kapsamında kültür varlığı özelliği gösterdiğinden “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 14.01.2011 tarih ve 2152 sayılı kararı ile tescil edilmiştir.
Ayrıca Güzgülü Köyü ile Karapolat Köyü arasında ve peri çayı üzerinde bulunan asma köprünün ahşap kaplama ve rüzgârlıkların tahrip olduğu, su debisinin yükselmesinden dere yatağının genişleyerek yön değiştirmesine neden olduğundan asma köprünün önümüzdeki yıl bakım onarım çalışması ödenek dahilinde yapılmaya çalışılacaktır.
Güzgülü Köyü Muhtarı Şahhaydar MERGEN yaptığı açıklamada  Sayın Kaymakamımız,Komutanımız ve Kurum Amirlerimiz Güzgülü  Köyümüze gelerek bizleri ziyaret etmelerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek; köyümüzde Cem Evi olmasına rağmen köyde dede ve imamlık yapabilecek kimse olmadığından dışarıdan din görevlisinin getirildiğini ve vatandaşlarımızın bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi için Kaymakam Salih KALKAN' dan yardımcı olmalarını talep ederek köy sorunlarını kurum amirlerine anlattı.
Köy sorunlarını dinleyen Kaymakam Salih KALKAN yaptığı açıklamada;Köyümüzde yaptığım incelemede;Güzgülü köyü dağınık bir yerleşime sahip olup kırsal kesimdeki halkın çoğu yoksul, sıcak kanlı ve misafirperver olduklarını ve bu ziyaretten memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Halen çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı imkanları ile bu yoksul ailelerimize yardım yapılacağını, yoksul olan ve evi bulunmayan Dursun GÖKHAN isimli vatandaşımızı da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce sosyal rehabilitasyon merkezine yerleştirilmesi için teklif edileceğini, Ali Kotan Mezrasında ikamet eden Nuri KÖKTEN isimli vatandaşımıza acilen barınma yardımı yapılacağını belirten Kaymakam KALKAN, Cem Evi ve Kültür Merkezinde yaptığı incelemede “ Vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını yerinde tespit edebilmek, bölge halkımızın problemlerini, sıkıntılarını dinleyerek çözüm yolları aramak, Devletin her an ve her konuda yanında olduğu inancını insanlarımıza verebilmek, Cem Evinde görev yapabilecek bir dede’ nin getirilmesi halinde kendilerine her konuda yardım yapılacağını belirterek Güzgülü Köyümüzün diğer sorunlarını not aldıklarını ve ilgili birimlere iletileceğini ve takipçisi olacağını belirten Kaymakam Salih KALKAN vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamalarını temin için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceklerini belirtti.” Diğer köy ve mahallelerimize de bu ziyaretler sürdürülecektir.
 
 
FOTOĞRAF GALERİSİ